5 ingrediencií skvelého textu

Bolo to dávno-pradávno, presnejšie v r.2003: dopísala som svoj prvý text vo Worde (myslím, že to bola zápisnica pre šéfa), a spokojná sama so sebou, uložila som ho do svojho PC. Odvtedy už pretieklo veľa vody a ja som bola zvedavá,  ako som si s ním vtedy pred rokmi poradila … nakukla som …

Po 17 rokoch práce s textom vo Worde som si uvedomila, aké ingrediencie mu vtedy chýbali a ja som o tom ani netušila.

A čo vy? Ste začiatočník, alebo už máte formátovanie textu vo Worde v malíčku? Pozrime sa na to spolu.

Práve ste dopísali svoj prvý alebo ďalší eBook. Možno to nebol práve eBook, ale iný dokument z bežného života – životopis, zmluva, návod …

Ani netušíte, či je plný technických – textových nedostatkov? A čo je to formátovanie? Nuž to je to, čo vo vašom eBooku môže o vás prezradiť, že od textového profíka to máte ďaleko. Skvelý text (rozumej skvelo naformátovaný) má niekoľko ingrediencií, ktoré pri práci s textom rieši takmer každý textový profík.

Nie, netvrdím, že sa ním máte stať, len nazrite so mnou za oponu a pochopíte, že písať text a písať technicky správne, nie je to isté.

Toto o vás prezradí, ako ste zvládli jeho formátovanie:

 1. že máte v texte dobrých aj zlých duchov – skryté znaky, ktoré tiež majú svoje presné pravidlá – kedy, kde a ako …
 2. či sa vaše texty tvária štýlovo a koľko štýlov tam máte vy,
 3. že pri vytváraní odrážok ste sa narobili, a pritom ste sa nemuseli (stačili 2 kliknutia),
 4. načo je dobré mať vo vašich textoch textové polia a kedy ich použiť a kedy nie,
 5. z koľkých obrázkov ste spravili jazvečíkov alebo dokonca žirafy

* * * * * *

Dnes sa pozrieme na zúbok všetkým duchom vo vašom texte 🙂

 1. Možno ani neviete, že máte v texte dobrých aj zlých duchov – skryté znaky, ktoré tiež majú svoje presné pravidlá – kedy, kde a ako …

Klávesy na klávesnici píšu. Viditeľné znaky = písmená. To je každému nad slnko jasné.

Aj medzerník píše. To už také jasné každému nie je. Síce nie viditeľné písmená, ale „píše“ neviditeľné znaky: vždy keď ho stlačíte vytvorí medzeru, ktorú počítač (neviditeľne) znázorňuje bodkou.

Pri formátovaní dokumentu je preto ideálne zobraziť si skryté znaky (záložka Domov /skupina Odsek alebo odstavec/ ikona Zobraziť všetko).

Váš text potom môže vyzerať aj takto (a ani o tom neviete): môžete vidieť, kde v texte a koľkokrát ste stlačili opakovane medzerník – normy STN hovoria, že medzi dvoma slovami má byť jeden úder medzerníkom, teda po zobrazení skrytých znakov vidíme jednu bodku.

skryté znaky v texte dobrí a zlí duchovia

Tak schválne: koľko „zlých“ duchov je v mojom zápise? A už ich vidíte?

skryté znaky v texte

Enter odsúva riadky a vytvára tak nový odsek. Tiež píše neviditeľné znaky: vždy keď ho stlačíte, vytvorí nový riadok, ktorý počítač znázorňuje takto:

ako nájdem enter

Začiatočník si pri formátovaní svojho eBooku vystačí s medzerníkom. Vy ako textový profík – pokročilý užívateľ Wordu – radšej použite toto:

 • dvojité, trojité, štvorité medzery nahraďte tabulátorom
 • v prípadoch, kedy je potrebné zachovať celistvosť výrazu na jednom riadku (napr. výraz s predložkou „v texte“ – by sa nemal rozdeliť do dvoch riadkov), vložte medzi slová tzv. pevnú medzeru (Ctrl + Shift + Medzerník)
 • ak chcete zachovať odsek, no zároveň začať písať na nový riadok, môžete použiť tzv. mäkký enter (Shift + Enter)
 • namiesto viacerých tabulátorov použite tabuľku bez orámovania
 • na prechod na ďalšiu stranu použite namiesto viacnásobných „enterov“ Zlom strany (Ctrl + Enter)

Ak sa snažíte zarovnávať text pomocou viacnásobných medzier, tabulátorov či „enterov“, môže sa veľmi ľahko stať, že keď otvoríte dokument v inom programe alebo na inom počítači, celý text sa rozpadne. Viac o tom, ako si tieto ingrediencie overiť a ihneď nastaviť vo svojom eBooku, nájdete tu >>>

* * * * * *

Tak ako sa teraz pozeráte na svoj eBook? Je skvelý aj po technickej stránke, alebo ste sa pri jeho formátovaní „stratili“?
Nie ste si istí, či váš eBook urobí dobrý prvý dojem na vašich klientov? A vôbec netušíte, ako si s tým poradiť?
Ak odpovede na tieto otázky nepoznáte, ale zaujíma vás to, ponúkam vám:
Prečítam si ho a napíšem vám bez cenzúry – narovinu, čo som zistila a svoje postrehy vám pošlem v prehľadnej textovej správe.
AUDIT a moje postrehy dostanete ako textový dokument s vysvetlením a návrhmi na možné úpravy.

Monika Gahérová, vaša textová koučka

úpravy, audit textu: www.onlineoffice.sk 

návody, kurzy: www.pocitacprezeny.sk

Monika Gahérová
Milujem prácu s textom. Dám vašim textom tie správne ingrediencie! Gramatika, štylistika, grafika a správne kľúčové slová dokážu chytiť vašich klientov za srdce. Najmite si ma, ak potrebujete z obyčajného textu na lusknutie prsta vykúzliť originálny magnet napríklad aj pomocou skvelej grafiky. Môj príbeh si prečítajte tu >>

Pozývam vás do ŠTUDOVNE.

každý utorok v mesiaci  na ZOOM-workshope od 18:00

Môžete študovať samy, alebo prísť na workshop a odkukať postupy, získať odpovede a tipy, ako spacifikovať texty a grafiku, aby vám robili dobré meno u vašich klientov. Aktuálne v marci budeme hľadať problém - ten najväčší, ktorý náš klienta má.