Aký je jazyk tvojho kmeňa?

Príslovie „Povedz mi čo čítaš … “ iste všetci dobre poznáte.

Dnes mi k nemu napadla  šikovná počítačová paralela: Ukáž mi ako píšeš na klávesnici …

Apropo: hovorí tvoja klávesnica jazykom tvojho kmeňa?

Často píšete texty? Strávite pri počítači hodiny písaním? Tak potom iste poznáte túto situáciu:

Ťukáte usilovne do počítača, píšete dôležitý dokument, pričom očami hypnotizujete prsty na klávesnici a ani vám nenapadne, aby ste si skontrolovali text na obrazovke.

Keď po nejakom čase zdvihnete oči od klávesnice a pohľadom prebehnete hotovú prácu, ustrniete, ako keby ste na prérii stretli hordu Indiánov: na papieri sa namiesto úhľadných a spisovných slov tlačí kôpka znakov a hakov-bakov.

Napr. takáto:

„+Tuk8te usilovne do po49ta4a, p93ete d;le6it7 dokument a ke+d6e v8m hlavou v9ria mz3lienkz a n8padz, ani v8m nenapadne, abz ste si kontrolovali vzprodukovan7 text…“

Pre úplných začiatočníkov, ako som bola aj ja pred 20 rokmi, krátke poučenie: moja klávesnica má predvolený anglický jazyk.

ČO JE TO? Kde je moja spisovná slovenčina, ktorú som ťukala do klávesnice dobrých 5 minút?

Veď toto. Ťukala. A do klávesnice. Ale zabudla som prepnúť jazyk svojho kmeňa, slovenčinu. A keďže počítač má predvolený iný jazyk klávesnice, písal po svojom: haky-baky.

Ťuk sem, ťuk tam, vám ale iste nie je jedno, ako píšete! Nastavte si jazyk svojho kmeňa – klávesnicu prepnite na slovenskú – predvolenú. A potom už  vždy, keď zapnete počítač a vrhnete sa na písanie textu, písmenká z klávesnice budú poskakovať pekne podľa slovenčiny.

Že neviete ako? Pozrite si tip môjho videoseriálu a nastavte si podľa neho jazyk klávesnice, ktorý najčastejšie používate ako predvolený.

Ťuk sem, ťuk tam … a potom vám to už bude jedno, lebo budete písať rodnou rečou … jazykom svojho kmeňa …  ;o))

HOWK!

Ak už tento trik poznáte, pozrite si aj iné tipy a triky v Študovni. 

P.S.: Len pre poriadok ešte pripomínam, že podobné PDF návody ako jednoducho na 2-3 kliknutia spacifikovať svoje texty, nájdete aj v novej členskej sekcii Textová profíčka >>>

Až do 7.7. 2019 je vstup a registrácia do členskej sekcie ZDARMA. Nájdete tam ďalšie PDF tipy a triky, ako ušetriť spústu drahocenného času a nervov pri konečnej úprave textu … teraz na 365 dní bez poplatkov!

Ak ste nedočkavý tip, máte možnosť už teraz objaviť 22 AHA momentov WORDu a skrotiť svoje texty IHNEĎ.

S úctou pre všetky ženy, čitateľky webov

www.pocitacprezeny.sk     www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová

Monika Gahérová
Práca s počítačom, ale najmä s textom, je mojou vášňou. Chcem, aby sa aj pre ostatné ženy stalo prirodzené párkrát kliknúť a vyriešiť problém, skrotiť svoj počítač, nezblázniť sa, keď si word robí čo chce. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre
  • eBOOK

    Čo dokáže začiatočník, keď sa pustí do písania? Robíte tieto chyby aj vy? ZBAVTE SA ICH!

    11_chyb_word copy

  • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
  • FACEBOOK
  • Kategórie