Aký je jazyk tvojho kmeňa?

Príslovie „Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem, kto si“ iste všetci dobre poznáte.

Dnes mi k nemu napadla  šikovná počítačová paralela:

Ukáž mi, ako píšeš na klávesnici …

Často píšete texty? Strávite pri počítači hodiny písaním? Tak potom iste poznáte túto situáciu:

Ťukáte usilovne do počítača, píšete dôležitý dokument, pričom očami hypnotizujete prsty na klávesnici a ani vám nenapadne, aby ste si skontrolovali text na obrazovke.

Keď po nejakom čase zdvihnete oči od klávesnice a pohľadom prebehnete hotovú prácu, ustrniete, ako keby ste na prérii stretli hordu Indiánov: na papieri sa namiesto úhľadných a spisovných slov tlačí kôpka znakov a hakov-bakov.

Napr. takáto:

+Tuk8te usilovne do po49ta4a, p93ete d;le6it7 dokument a ke+d6e v8m hlavou v9ria mz3lienkz a n8padz, ani v8m nenapadne, abz ste si kontrolovali vzprodukovan7 text…

Pozn.: Pre úplných začiatočníkov, ako som bola aj ja pred 20 rokmi, krátke poučenie: moja klávesnica má predvolený anglický jazyk.

ČO TO JE??? Kde je moja spisovná slovenčina, ktorú som ťukala do klávesnice dobrých 5 minút?

Veď toto. Ťukala. A do klávesnice. Ale zabudla som prepnúť jazyk svojho kmeňa, slovenčinu. A keďže počítač mal predvolený iný jazyk klávesnice, písal po svojom: haky-baky … teda vždy, keď otvorím textový editor a ponorím sa do písania textov, klávesnica bude ťukať anglické rozloženie písmen dovtedy, kým to nenastavím ináč.

Ťuk sem, ťuk tam, vám ale iste nie je jedno, ako píšete!

Apropo: hovorí vaša klávesnica jazykom vášho kmeňa?

Nastavte si jazyk svojho kmeňa – klávesnicu prepnite na slovenskú – predvolenú. A potom už  vždy, keď zapnete počítač a vrhnete sa na písanie textu, písmenká z klávesnice budú poskakovať pekne podľa slovenčiny.

Že neviete ako?

Pozrite si tip z môjho videoseriálu a nastavte si podľa neho ako predvolený ten jazyk klávesnice, ktorý najčastejšie používate. (Pozn. video vznikalo v r.2016, jeho kvalita je mierne začiatočnícka 🙂

Ťuk sem, ťuk tam … a potom vám to už bude jedno, lebo budete písať rodnou rečou … jazykom svojho kmeňa … :-), máte predvolenú klávesnicu SK.


Pozn.: Ak ste si už predvolili klávesnicu SK, raz za čas môže byť fajn, ak máte klávesnicu prepnutú na iný jazyk – napr. upravujete nemecký text (hodil by sa jazyk klávesnice nemčina) , alebo nemáte na notebooku číselnú klávesnicu a držať SHIFT a písať číslice by bolo „stresujúce“ (hodil by sa jazyk klávesnice angličtina, číslice z horného riadka klávesnice budú aj bez shiftu číslicami).

Ako sa prepneme medzi jazykmi klávesnice bez toho, aby sme nemuseli hľadať nastavenia? Využiť k tomu môžete klávesovú skratku:

ľavý kláves ALT +  SHIFT

Po dopísaní sa rovnakou klávesovou skratkou opäť prepnete do predvolenej klávesnice SK.


Ak toto už poznáte a hodili by sa vám iné rýchle tipy a triky, ako spacifikovať text, doladiť eBook a jeho grafiku, alebo skrotiť svoj počítač, nazrite do mojej ŠTUDOVNE >>>. Práve pre vás pripravujem ďalší nový návod.

O svojich eBookoch a textoch môžete debatovať aj vo FB skupine eBookárov – začiatočníkov aj pokročilých, ak hľadáte tipy a námety, alebo sa vo vašich textoch/eBookoch niečo zadrhlo a neviete ako pokračovať.

HOWK!

Monika Gahérová

www.pocitacprezeny.sk     www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová
Mojou vášňou sú eBooky a magnety rôzneho druhu. Naučím vás, ako si vytvoriť magnet na kontakty, aby sa stal atraktívnym nástrojom na získavanie emailovej databázy. Vy si len predstavte, ako pomocou nich rastie vaša emailová databáza.  Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre