Aký je jazyk tvojho kmeňa?

Príslovie „Povedz mi čo čítaš … “ iste všetci dobre poznáte. Dnes ma k nemu napadla  šikovná počítačová paralela: Ukáž mi ako píšeš na klávesnici …

Apropo: hovorí tvoja klávesnica jazykom tvojho kmeňa?

Často píšete texty? Strávite pri počítači hodiny písaním? Tak potom iste poznáte túto situáciu: Ťukáte usilovne do počítača, píšete dôležitý dokument a keďže vám hlavou víria myšlienky a nápady, ani vás nenapadne, aby ste si skontrolovali vyprodukovaný text. Keď po nejakom čase zdvihnete oči od klávesnice a pohľadom prebehnete hotovú prácu, ustrniete ako keby ste na prérii stretli hordu Indiánov: na papieri sa miesto úhľadných a spisovných slov tlačí kôpka nezrozumiteľných znakov a hakov-bakov.

Napr. ako tento “ … +Tuk8te usilovne do po49ta4a, p93ete d;le6it7 dokument a ke+d6e v8m hlavou v9ria mz3lienkz a n8padz, ani v8s nenapadne, abz ste si kontrolovali vzprodukovan7 text…“ (pre úplných začiatočníkov, ako som bola aj ja pred 20 rokmi, krátke poučenie: klávesnica má predvolené anglické znaky).

ČO JE TO? Kde je moja spisovná slovenčina, ktorú som ťukala do klávesnice dobrých 5 minút?

Veď toto. Ťukala. A do klávesnice. Ale zabudla prepnúť jazyk svojho kmeňa. A keďže počítač má predvolený iný jazyk klávesnice, písal po svojom: haky-baky.

Ťuk sem, ťuk tam, vám ale iste nie je jedno, ako píšete! Nastavte si jazyk svojho kmeňa – klávesnicu prepnite na slovenskú predvolenú a vždy, keď zapnete počítač a vrhnete sa na písanie textu, písmenká z klávesnice budú poskakovať pekne podľa slovenčiny.

Pozrite si druhý tip z nášho videoseriálu a nastavte si jazyk klávesnice, ktorý najčastejšie používate ako predvolený.

Ťuk sem, ťuk tam … a potom vám to už bude jedno, lebo budete písať rodnou rečou … jazykom svojho kmeňa …  ;o))

HOWK!

Ak už tento trik poznáte, pozrite si aj iné tipy a triky v Študovni. 

Ak ste nedočkavý tip, máte možnosť už teraz objaviť 22 AHA momentov WORDu a skrotiť svoje texty HNEĎ alebo podľa videonávodu zmeniť chaotický text na dokonalý.

 

S úctou pre všetky ženy, čitateľky webov

www.pocitacprezeny.sk     www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová

 

 

 

 

 

 

Monika Gahérová
Práca s počítačom, ale najmä s textom, je mojou vášňou. Chcem, aby sa aj pre ostatné ženy stalo prirodzené párkrát kliknúť a vyriešiť problém, skrotiť svoj počítač, nezblázniť sa, keď si word robí čo chce. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre