Aký je jazyk tvojho kmeňa?

Príslovie „Povedz mi čo čítaš … “ iste všetci dobre poznáte.

Dnes mi k nemu napadla  šikovná počítačová paralela: Ukáž mi ako píšeš na klávesnici …

Apropo: hovorí tvoja klávesnica jazykom tvojho kmeňa?

Často píšete texty? Strávite pri počítači hodiny písaním? Tak potom iste poznáte túto situáciu:

Ťukáte usilovne do počítača, píšete dôležitý dokument, pričom očami hypnotizujete prsty na klávesnici a ani vám nenapadne, aby ste si skontrolovali text na obrazovke.

Keď po nejakom čase zdvihnete oči od klávesnice a pohľadom prebehnete hotovú prácu, ustrniete, ako keby ste na prérii stretli hordu Indiánov: na papieri sa namiesto úhľadných a spisovných slov tlačí kôpka znakov a hakov-bakov.

Napr. takáto:

„+Tuk8te usilovne do po49ta4a, p93ete d;le6it7 dokument a ke+d6e v8m hlavou v9ria mz3lienkz a n8padz, ani v8m nenapadne, abz ste si kontrolovali vzprodukovan7 text…“

Pre úplných začiatočníkov, ako som bola aj ja pred 20 rokmi, krátke poučenie: moja klávesnica má predvolený anglický jazyk.

ČO JE TO? Kde je moja spisovná slovenčina, ktorú som ťukala do klávesnice dobrých 5 minút?

Veď toto. Ťukala. A do klávesnice. Ale zabudla som prepnúť jazyk svojho kmeňa, slovenčinu. A keďže počítač má predvolený iný jazyk klávesnice, písal po svojom: haky-baky.

Ťuk sem, ťuk tam, vám ale iste nie je jedno, ako píšete! Nastavte si jazyk svojho kmeňa – klávesnicu prepnite na slovenskú – predvolenú. A potom už  vždy, keď zapnete počítač a vrhnete sa na písanie textu, písmenká z klávesnice budú poskakovať pekne podľa slovenčiny.

Že neviete ako? Pozrite si tip z môjho videoseriálu a nastavte si podľa neho jazyk klávesnice, ktorý najčastejšie používate ako predvolený.

Ťuk sem, ťuk tam … a potom vám to už bude jedno, lebo budete písať rodnou rečou … jazykom svojho kmeňa …  ;o))

HOWK!


Ak už tieto triky poznáte, pozrite si aj iné tipy, ako skrotiť svoj počítač, alebo nazrite do mojej knihovne>>>.

Ak ste nedočkavý tip, máte možnosť HNEĎ teraz objaviť 22 ďalších tipov ako skrotiť svoje texty  alebo podľa návodu zmeniť chaotický text na dokonalý.

Ak ste nenašli to, čo potrebujete, napíšte mi! Pomôžem vám skrotiť váš počítač!

S úctou pre všetky ženy, čitateľky webov

www.pocitacprezeny.sk     www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová

Monika Gahérová
Práca s počítačom, ale najmä s textom, je mojou vášňou. Chcem, aby sa aj pre ostatné ženy stalo prirodzené párkrát kliknúť a vyriešiť problém, skrotiť svoj počítač, nezblázniť sa, keď si word robí čo chce. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre
  • eBOOK

    Čo dokáže začiatočník, keď sa pustí do písania? Robíte tieto chyby aj vy? ZBAVTE SA ICH!

    11_chyb_word copy

  • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
  • FACEBOOK
  • Kategórie