Malé alebo veľké

Pivo? Malé! Kávu? Veľkú!

No ale keď sa jedná o písmeno vo vete, tak ja v tom mám jasno: veľké aj malé! Aj pravidlá slovenského pravopisu v tom majú jasno. Len Word sa občas tvári, že ja nič, ja muzikant. A celkom iste vás vytočí, keď sa dostanete do tejto situácie.

Píše vám Word po bodke, otázniku alebo výkričníku nasledujúce slovo s veľkým písmenom?

Po ? alebo ! je to OK, veď to je každému jasné, že tam veta skončila a začína sa nová.  Ale po bodke už to také jasné nie je. Teda nám áno, ale Wordu nie. On totiž švihne veľké písmeno za každú bodku!beer-1013668_1920

Bodka a hups … veľké písmeno! Koľkokrát ste počas písania textu zaškrípali zubami?

Veď napr. / atd. / ap. / kt. /tzv. a mnohé ďalšie skratky v texte sú preň jasnou výzvou: BODKA = KONIEC VETY – a pre nás jasným signálom na psychiatriu, ak s ním nevybabreme!

(Kúpite si napr. Nový počítač).

Ako mu vysvetliť, že to nie je koniec vety, ale len bodka za skratkou?

Nastavte mu jeho možnosti!

Všetko sa to deje v automatických opravách.

Word má prednastavené, aby si všímal veľké písmená na začiatkoch viet. Teda v možnostiach necháte zakliknutý výber, lebo začiatky viet sú OK.

Ešte mu musíme vysvetliť, aby automaticky neopravoval veľké písmená  aj po všetkých bodkách, ako keby to boli začiatky viet (Kúpite si napr. Nový počítač).

A on ich potom bude statočne ignorovať … 🙂

Skvelé je, že najčastejšie používané skratky má Word už predvolené a vy si môžete doplniť už len svoje „vychytávky“.

Ak ich nedoplníte, Word bude po každej bodke pokračovať veľkým písmenom. Potom je ale rad na vás, aby ste kontrolovali čo píšete a na začiatku vety si pracne prepisovali písmená na veľké.

Je to  jednoduché 🙂 Že máte z toho španielsku dedinu?

Tento návod, ako stopnúť horlivosť Wordu v písaní veľkých písmen po každej bodke, nájdete aj ako PDF. Skočte si poň do členskej sekcie TEXTOVEJ PROFÍČKY. Podľa návodu to máte raz-dva-tri. Hotovo! Nájdete tam aj iné tipy, ako skrotiť svoj počítač. pozývam vás do členskej sekcie>>>

 

 

 

S úctou pre všetky ženy, čitateľky webov

www.pocitacprezeny.sk     www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová

Pre všetky zvedavé ženy

články, ako skrotiť svoj PC

Monika Gahérová
Mojou vášňou sú eBooky a magnety rôzneho druhu. Naučím vás, ako si vytvoriť magnet na kontakty, aby sa stal atraktívnym nástrojom na získavanie emailovej databázy. Vy si len predstavte, ako pomocou nich rastie vaša emailová databáza.  Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre
  • eBOOK

    Čo dokáže začiatočník, keď sa pustí do písania textu? Robíte tieto chyby aj vy? ZBAVTE SA ICH!

  • FACEBOOK
  • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
  • Kategórie