Už nemusíte kupovať lupu

Tvorcovia web stránok, autori článkov, píšu na internete skvelé články. No dobre, aj NEskvelé. Čitatelia web stránok a konzumenti obsahu zase čítajú skvelé články. Ne-skvelé asi nie … ;o)  Patríte medzi nich? Ja tiež.

Sú dni (v mojom internetovom živote), kedy nemám o čo oči oprieť: preklikávam stránku za stránkou ale žiaden nadpis alebo obsah ma nezaujme.

Mám ale aj dni, kedy nachádzam jeden skvelý článok za druhým, nápad za nápadom, a nestíham „záložkovať“ a samozrejme čítať. A vtedy som pohrúžená do čítania hodinu-dve a mne sa to zdá ako chvíľa. Idem si oči vyočiť!

Predstavte si realitu života:

Našla som na internete niečo zaujímavé, tak šup šup, rýchlo si prečítať, kým sa mi to nestratí z dohľadu v internetovom mori.

Pustím sa teda do čítania, ale nejako na to nevidím. Text hustý, malý, drobné písmenká mi splývajú. O čom čítam neviem, lebo na to nevidím.

Pre ľudí so zrakom jastraba žiaden problém, ale pre tých, čo nosia okuliare (ako napríklad JA) je často čítanie drobných písmen usporiadaných v texte pekná fuška.

Existuje však možnosť, ako si svoj zrak vylepšiť, ako zaostriť na všetky tie písmenká a pritom nemusíte chodiť k očnému a platiť nové okuliare.

Ani vy nevidíte čo čítate?

Čítajte ďalej. Uvidíte!

V dokumentoch rôznych programov (.doc, .xls) je to jednoduché – použijete % priblíženia a hneď lepšie vidíte. Túto pomôcku nájdete v pravom dolnom rohu okna dokumentu – panel, na ktorom je plus a mínus a medzi nimi potenciometer.

Klikajte myškou na plus – text sa bude približovať, klikajte na mínus a dosiahnete opačný efekt. Alebo môžete myškou chytiť potenciometer a ťahať do strán … vľavo k mínus, alebo vpravo k plus. Jednoducho zázraky na počkanie.

percento priblizenia_word

 

V iných programoch je zasa k dispozícii LUPA. Kliknutím na ikonku lupy sa vám rozbalí ponuka na zväčšovanie / zmenšovanie obsahu, čím si môžete obsah priblížiť.

lupa na priblizenie obsahu

 

Ale okno internetového prehliadača je INÉ KAFÉ!

Tam sú približovadlá obsahu dobre schované. Tak ako teda na to? Jednoducho. Ako vždy – niekoľkými spôsobmi:

  1. Pomôže nám klávesová kombinácia. CTRL+ / CTRL –   … logicko-matematicky: + zväčšuje, – zmenšuje ;o)

Vyskúšajte: Otvorte ľubovoľnú stránku na internete, najlepšie nejaké noviny alebo recepty, kde je veľa textu. Rozkliknite aj nejaký konkrétny článok a začnite čítať.

A teraz si jeho obsah priblížte: podržte klávesu CTRL a k tomu kliknite na klávesu +. Celý obsah stránky by sa mal priblížiť, zväčšiť. A priblíži sa toľkokrát, koľkokrát kliknete; samozrejme, aj toto má svoju hranicu.

2. Ak si nepotrpíte na klávesové skratky, obsah si môžete priblížiť „zoomom“. Trochu viac sa naklikáte, ale dosiahnete rovnaký efekt.

 

Vpravom hornom rohu okna internetového prehliadača kliknite na ikonku   ikona    a po rozbalení ponuky nájdite riadok ZOOM. Tam vidíte % zobrazenia a opäť znamienka – a + . Myslím, že už vám je jasné, na čo tam sú … ;o) Klikajte do požadovaného zväčšenia.

zoom

Ak ste v internetovom prehliadači zoom použili, pribudne v riadku, kadiaľ sme vstúpili, ikona LUPA, ktorou môžete svoje zmenené približovanie zresetovať – zrušiť. Vráti sa na 100%, ako býva pri otvorení stránky.

zoom1

Odkedy poznám túto vychytávku, môj internetový čitateľský život je krajší, čitateľnejší … jednoducno „väčší“   ;o).

Ak vám ktorákoľvek z týchto situácií nie je jasná worker-493976_1280

Skočte si po PDF návod „LUPA / ZOOM“.

Ak sa vám bude dariť, ste moje skvelé žiačky ;o).

Ak sa vám dariť nebude, napíšte mi, dohodneme sa a spolu ho dáme do laty (myslím to zoomovanie).

Ak už tento trik poznáte, pozrite si aj iné tipy a triky ako skrotiť svoj počítač. 

Ak ste nedočkavý tip, máte možnosť HNEĎ teraz objaviť 22 ďalších tipov ako skrotiť svoje texty alebo podľa videonávodu zmeniť chaotický text na dokonalý.

Ak potrebujete viac rýchlych tipov a návodov  alebo ste nenašli to, čo potrebujete, napíšte mi! Pomôžem vám skrotiť váš počítač!

 

S úctou pre všetky odvážne ženy, čitateľky webov

www.pocitacprezeny.sk     www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová

 

Pre všetky zvedavé ženy

články, ako skrotiť svoj PC

 

Monika Gahérová
Práca s počítačom, ale najmä s textom, je mojou vášňou. Chcem, aby sa aj pre ostatné ženy stalo prirodzené párkrát kliknúť a vyriešiť problém, skrotiť svoj počítač, nezblázniť sa, keď si word robí čo chce. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre