Varíte? Pečiete?

A odkiaľ beriete inšpiráciu a nápady? Možno máte kopu kuchárskych kníh a určite aj plný šuflík šalabajstrov, na ktorých máte útržky receptov,  a tiež je dokonca možné, že aj plný priečinok dokumentov v počítači, ktoré sa majú tváriť ako „recepty“. Tak potom sme na tom rovnako.

Som vášnivá zberateľka receptov.

Akéhokoľvek druhu a v akomkoľvek množstve. Najskôr to boli knihy s receptami, teraz je pre mňa jednoduchšie zapnúť internet a vyhľadať si recept na internete, nemusím listovať, Google to zvládne za mňa … zahrkoce a ponúkne mi množstvo nápadov. V praxi to vyzerá asi takto: Nájdem recept a prehodnotím, či sa mi hodí do zbierky (samozrejme, že sa mi hodia skoro všetky).

Potom začnem pracovať na jeho počítačovej podobe.

Plne pri tom rešpektujem autorské práva – všetko iba pre svoju vlastnú potrebu a v zmysle hesla: aby mi rodina neumrela hladom 🙂

Takže: objavím – skopírujem – vložím do Wordu – upravím – uložím. Rýchle a ľahké, čo poviete?

Len realizácia trvá v reále trošku dlhšie. Výsledkom formátovania je úhľadný list A4 s pekne upraveným textom, ktorý môže vyzerať napr. aj takto – na porovnanie vám ponúkam dva obrázky jedného receptu, ktorý sa ocitol v mojom počítači.Výstižný názov k nim by bol:

Recept PRED a PO úprave … 🙂

PRED obr_1   PO  obr_2

To bolo tak: hľadala som recept na smoothie so špenátom a tento sa mi celkom pozdával, tak šup s ním do Wordu, nech ho mám aj nabudúce poruke. Po skopírovaní a vložení do Wordu na mňa vykuklo toto (viď obrázok hore). A keďže milujem prácu s textom, nedalo mi veľa práce spacifikovať ho do úhľadnej podoby (viď obrázok dole).

Tak si hovorím, že toto asi robí väčšina zanietených kuchárok, gazdiniek – vyvára od výmyslu sveta a inšpirácie hľadá na internete. Aby som im pomohla, zdokumentovala som celý svoj postup úpravy textu a vznikla z toho prípadová štúdia – ako sa z chaotického textu stal úhľadný RECEPT NA PEKNÝ „RECEPT“

Aj vy chcete spacifikovať svoje chaotické texty? 

Či už chcete upraviť text piesne, eBook alebo naozaj „len“ recept z internetu, podľa tohto návodu ho ľahko sformátujete a dáte do laty. Povediem vás krok za krokom od chaotického textu k úhľadnému a naformátovanému dokumentu. Postup som spracovala ako videonávod, alebo v podobe eBooku – len 8 krokov a na konci vás vždy čaká:

 • úhľadný upravený text,
 • obrázok poslušne na svojom mieste,
 • zoznamy s efektnými odrážkami,
 • štýlovo zjednotené písmo
 • text ako preklik na internet, ktorý funguje 🙂
 • a odstavce a riadkovanie ako zo škatuľky

 

 

K videonávodu práve pribudol eBook a máte možnosť získať ho ako balíček spolu s videonávodom za výhodnú cenu. Niekto totiž radšej číta a niekto pozerá videonávody.  Čo vyhovuje vám?

Vyberte si – chcete eBook, video, alebo 2 v 1?? K balíčku 2 v 1 tadiaľto >>>

 

Monika Gahérová, vaša textová koučka

 

P.S. Pokiaľ chcete mať z eBooku skvelého predajcu, určite mrknite online kurz Záchranné lano pre váš eBook. Text totiž nie je len o obrázkoch. Má byť z neho skvelý predajca. A na to si posvietime v kurze. Pochopíte, čo robí skvelý text/eBook skvelým, upravíte a doladíte ho podľa Normy STN, spacifikujete textových duchov a pošlete do sveta ako svojho skvelého predajcu.

Aktuálny termín a všetko o Online kurze Záchranné lano pre váš eBook nájdete TU >>>

 

 

 


úpravy, audit textu: www.onlineoffice.sk 

návody, kurzy: www.pocitacprezeny.sk

Monika Gahérová
Práca s počítačom, ale najmä s textom, je mojou vášňou. Chcem, aby sa aj pre ostatné ženy stalo prirodzené párkrát kliknúť a vyriešiť problém, skrotiť svoj počítač, nezblázniť sa, keď si word robí čo chce. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre
 • eBOOK

  Čo dokáže začiatočník, keď sa pustí do písania textu? Robíte tieto chyby aj vy? ZBAVTE SA ICH!

  11_chyb_word copy

 • FACEBOOK
 • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
 • Kategórie