Varíte? Pečiete?

A odkiaľ beriete inšpiráciu a nápady? Možno máte kopu kuchárskych kníh a určite aj plný šuflík šalabajstrov, na ktorých máte útržky receptov,  a tiež je dokonca možné, že aj plný priečinok dokumentov v počítači, ktoré sa majú tváriť ako „recepty“. Tak potom sme na tom rovnako.

Som vášnivá zberateľka receptov.

Akéhokoľvek druhu a v akomkoľvek množstve. Najskôr to boli knihy s receptami, teraz je pre mňa jednoduchšie zapnúť internet a vyhľadať si recept na internete, nemusím listovať, Google to zvládne za mňa … zahrkoce a ponúkne mi množstvo nápadov. V praxi to vyzerá asi takto: Nájdem recept a prehodnotím, či sa mi hodí do zbierky (samozrejme, že sa mi hodia skoro všetky).

Potom začnem pracovať na jeho počítačovej podobe.

Plne pri tom rešpektujem autorské práva – všetko iba pre svoju vlastnú potrebu a v zmysle hesla: aby mi rodina neumrela hladom 🙂

Takže: objavím – skopírujem – vložím do Wordu – upravím – uložím. Rýchle a ľahké, čo poviete?

Len realizácia trvá v reále trošku dlhšie. Výsledkom formátovania je úhľadný list A4 s pekne upraveným textom, ktorý môže vyzerať napr. aj takto – na porovnanie vám ponúkam dva obrázky jedného receptu, ktorý sa ocitol v mojom počítači.Výstižný názov k nim by bol:

Recept PRED a PO úprave … 🙂

PRED obr_1   PO  obr_2

To bolo tak: hľadala som recept na smoothie so špenátom a tento sa mi celkom pozdával, tak šup s ním do Wordu, nech ho mám aj nabudúce poruke. Po skopírovaní a vložení do Wordu na mňa vykuklo toto (viď obrázok hore). A keďže milujem prácu s textom, nedalo mi veľa práce spacifikovať ho do úhľadnej podoby (viď obrázok dole).

Tak si hovorím, že toto asi robí väčšina zanietených kuchárok, gazdiniek – vyvára od výmyslu sveta a inšpirácie hľadá na internete. Aby som im pomohla, zdokumentovala som celý svoj postup úpravy textu a vznikla z toho prípadová štúdia – ako sa z chaotického textu stal úhľadný RECEPT NA PEKNÝ „RECEPT“

Aj vy chcete spacifikovať svoje chaotické texty? 

Či už chcete upraviť text piesne, eBook alebo naozaj „len“ recept z internetu, podľa tohto návodu ho ľahko sformátujete a dáte do laty. Povediem vás krok za krokom od chaotického textu k úhľadnému a naformátovanému dokumentu. Postup som spracovala ako videonávod, alebo v podobe eBooku – len 8 krokov a na konci vás vždy čaká:

  • úhľadný upravený text,
  • obrázok poslušne na svojom mieste,
  • zoznamy s efektnými odrážkami,
  • štýlovo zjednotené písmo
  • text ako preklik na internet, ktorý funguje 🙂
  • a odstavce a riadkovanie ako zo škatuľky

K videonávodu práve pribudol eBook a máte možnosť získať ho ako balíček spolu s videonávodom za výhodnú cenu. Niekto totiž radšej číta a niekto pozerá videonávody.  Čo vyhovuje vám?

Vyberte si – chcete eBook, video, alebo 2 v 1?? K balíčku 2 v 1 tadiaľto >>>

Monika Gahérová, vaša textová koučka

P.S. Pokiaľ chcete mať z eBooku skvelého predajcu, určite mrknite online kurz Záchranné lano pre váš eBook. Text totiž nie je len o obrázkoch. Má byť z neho skvelý predajca. A na to si posvietime v kurze. Pochopíte, čo robí skvelý text/eBook skvelým, upravíte a doladíte ho podľa Normy STN, spacifikujete textových duchov a pošlete do sveta ako svojho skvelého predajcu.

Aktuálny termín a všetko o Online kurze Záchranné lano pre váš eBook nájdete TU >>>


P.S.2: Do FB skupiny eBookárov, kde môžete riešiť vaše otázky k tvorbe eBooku, ak sa vám niečo zadrhne, tadiaľto >>>


úpravy, audit textu: www.onlineoffice.sk 

návody, kurzy: www.pocitacprezeny.sk

Monika Gahérová
Mojou vášňou sú eBooky a magnety rôzneho druhu. Naučím vás, ako si vytvoriť magnet na kontakty, aby sa stal atraktívnym nástrojom na získavanie emailovej databázy. Vy si len predstavte, ako pomocou nich rastie vaša emailová databáza.  Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre