Tu a teraz

Tu a teraz!

Sedím v útulnej cukrárni, na stole predomnou leží šálka horúceho čaju. Stúpa z nej aróma čerstvého zázvoru zmiešaná s medom. Spomenula som si, ako v jednom zo svojich videí hovorí Eckhart Tolle o vedomých nádychoch: 2-3 vedomé nádychy – prítomnosť, vedomie – aspoň 20x za deň. A tak sa sústreďujem, privoniavam, nádych-výdych, tu a teraz.

Vonku pofukuje zimný vietor a v cukrárni je príjemne – teplo, voňavo, do tichej hudby sa mieša hovor prítomných ľudí. Tu a teraz, nádych-výdych. Koľkokrát za deň má človek príležitosť vychutnať si chvíľu prítomného okamihu – nebežať, nenaháňať termíny, urobiť si voľno a len tak sedieť a vnímať atmosféru okolo?

oddychujem

Pauzy sú pre naše zdravie ako elixír života – bez nich strácame výkonnosť, mizne energia, ubúda focus – pozornosť. Pauzy sú pre vašu kariéru dôležitejšie ako nadčasy. Ale my bojujeme, nevzdávame sa.

Pracovná disciplína nám hovorí: pracuj – nestíhaš! Naše druhé JA kričí: pauza – dobi baterky! Sme expertmi na vyhľadávanie časových rezerv, dokážeme vystopovať aj tie najmenšie a hneď ich niečím „zmysluplným“ vyplniť.

Vynechávate prestávky, aby ste dobehli to, čo nestíhate?

Doba nás naháňa, časová tieseň je naším každodenným sprievodcom. Podliehame mylnej predstave, že len drina a celodenný stres nám zaručí úspech, že budeme spokojní, pretože sme všetko stihli. STRES, STRES, STRES … „mám toľko práce, o hodinu začína konferencia a prezentácia pre šéfa ešte nie je hotová, musím sa ešte stretnúť s klientom a dohodnúť s ním podrobnosti novej zmluvy, … nestíham, nemám čas, už meškám, …

Nestíhate? Zastavte sa a zamyslite: je to následok vašich rozhodnutí, alebo máte okolo seba citových alebo časových upírov?

Riešenie: naučte sa hospodáriť s časom, nedovoľte, aby vám ho ostatní narušovali, venujte 80% času svojej hlavnej činnosti a zvyšných 20% venujte „projektom“  iných ľudí, ale rozhodne nežite podľa nich!

Byť lenivý, flákať sa, ležať v tráve, prechádzať sa parkom, sedieť na balkóne, pozorovať dúhu na oblohe, hojdanie lístia vo vetre – TU A TERAZ – viete si TO predstaviť? Už ste to niekedy vyskúšali?

Milujte samy seba!

Doprajte si deň LENIVOSTI, deň, keď nemám nič v pláne. Raz za týždeň, raz za mesiac? Každý podľa seba, podľa svojich možností.

Viete o tom, že aj slávny Winston Churchill dodržiaval obedňajšieho šlofíka  počas svojich pracovných dní? A to si myslím, že taký politik mal kopec práce. Tak prečo nie my, obyčajní ľudkovia zemegule?

Zabudnite na okamih, že ste dospelí, zabudnite na čas … Buďte lekárom svojho šťastia a naordinujte si NIČnerobenie a voľné chvíle ako elixír energie a zdravého života.

oddychujte a delegujte

Vychutnávajte si chvíle prítomného okamihu, tešte sa z maličkostí, buďte prítomní TU a TERAZ! Prítomní pre lienku na steble trávy, pre pieseň plynúcu z rádia, pre prvé kroky svojej ratolesti, pre teplú dlaň alebo milé slovo blízkej osoby.

Možno práve v týchto chvíľach voľna prídu k vám veľké myšlienky a je možné, že vám ukážu riešenia, ktoré ste v strese a zhone predtým nevideli.

A ako to mám ja?

Rozhodla som sa! Nedobieham, pokojne kráčam. Triedim a vyraďujem. Pracujem aj delegujem. Mám čas pre seba – milujem ničnerobenie a rada sa nechám rozmaznávať ( u kozmetičky, v cukrárni, s knihou v kresle). Mám čas pre rodinu – vždy, keď sme spolu, pripravujeme si slávnostný obed. Mám čas pre priateľky – prvý pondelok v mesiaci chodíme na čaj o 4…

To je darček odo mňa pre mňa, moja sila prítomného okamihu!

Napíšte mi, ako je to u vás?

P.S. Ak rady darčeky dávate, ale aj dostávate, mám niečo pre vás teraz v narodeninovej zľave >>>

S úctou pre všetky ženy, čitateľky webov

www.pocitacprezeny.sk     www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová

 

 

Pre všetky zvedavé ženy

články, ako skrotiť svoj PC

 

Monika Gahérová
Práca s počítačom, ale najmä s textom, je mojou vášňou. Chcem, aby sa aj pre ostatné ženy stalo prirodzené párkrát kliknúť a vyriešiť problém, skrotiť svoj počítač, nezblázniť sa, keď si word robí čo chce. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre
  • eBOOK

    Čo dokáže začiatočník, keď sa pustí do písania? Robíte tieto chyby aj vy? ZBAVTE SA ICH!

    11_chyb_word copy

  • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
  • FACEBOOK
  • Kategórie