Vlny, vlnky, vlnovky …

Neskoro v noci mi na FB cinkla správa od priateľky Žanet … boli v nej dve naliehavé otázky: Čo robím zle, že mám vlnovky pod textom? A ako ich mám odstrániť?

Bolo mi jasné, že reč nie je o vlnách na vode. Žanet práve dokončovala svoj eBook a pracovala s textom. Jej zúfalé volanie bolo ako výkrik do tmy …. písala ďalšiu stránku eBooku a tie vlnovky ju tam priam desili.

Nie sú vlny ako vlny, ani vlnovky ako vlnovky.

Tie na vode sú ukľudňujúce, tie wordovské vám bijú do očí červenou alebo zelenou farbou a oberajú vás o pokoj a tvorivé myšlienky.

Začiatočník vo Worde si tak, ako Žanet, pomyslí: Čo robím zle, že mám vlnovky pod textom? A chytá sa ho panika.

Textový profík si povie: Čo robím zle, že mám vlnovky pod textom? Ale nechytá sa ho panika, aj keď naozaj niečo nie je v poriadku … On totiž vie, že mať vlnovky pod textom je jeho záchrana, lebo …

… počas práce s textom nás Word kontroluje, či píšeme gramaticky správne a vlnovkami pod textom nás upozorňuje, aby sme zbystrili pozornosť – v texte je preklep! Skontroluj si po sebe, čo si napísal/a! Takže:

mať vlnovky v texte je vlastne fajn.

Tieto nastavenia sú zapnuté vo Worde automaticky pri každom otvorení dokumentu. Ak ste však natoľko silní v páse, že si trúfate na texty bez pomocnej kontroly programu, môžete si nastavenia Wordu zmeniť.

Ak aj vám občas alebo pravidelne tieto wordovské vychytávky lezú na nervy, mrknite na tento návod, ako sa ich rýchlo a bezbolestne zbaviť.

Stačia 4 kliknutia myšou … A JE TO! Stačí len vedieť kde a ako!

Ako vypnúť kontrolu pravopisu:

 • záložka Revízia / pravopis a gramatika
 • vypnite nad „možnosťami“ kontrolovať gramatiku (nebude tam v rámčeku fajočka)
 • dolu kliknite na Možnosti (prepne vás do veľkého okna nastavení)
 • v ľavom menu si nájdite Kontrola pravopisu a gramatiky
  • dolu vypnite automatická kontrola pravopisu
  • a označovať gramatické chyby pri písaní
 • tieto 2 možnosti sú spravidla nastavené ako predvolené programom Word pri otvorení každého dokumentu
 • v tomto kroku môžete zapnúť alebo vypnúť aj iné nastavenia z ponuky, záleží na tom, čo chcete
 • teraz už len potvrďte OK a je to hotovo. Kontrola gramatiky sa vypne a Word prestane podčiarkovať všetky slová, ktorým nerozumie, ale aj tie, ktoré nemáte napísané gramaticky správne.

P.S. INÁ cesta:

V otvorenom dokumente Wordu kliknite vľavo hore na súbor a z otvorenej ponuky vyberte Možnosti … a potom pokračujte podľa predchádzajúceho návodu.

Tento postup som pre vás spracovala aj do uceleného PDF návodu. Nájdete ho spolu s podobnými jednoduchými návodmi na prácu s textom aj v novej členskej sekcii Textová profíčka >>>


Hotovo. Práve ste zvládli jedno z mnohých nastavení Wordu.

******************************************************************


Že toto už poznáte? Vy potrebujete iné nastavenia Wordu? Pozrite si aj iné tipy, ako skrotiť svoj počítač, alebo nazrite do mojej knihovne>>>.

Ak ste nedočkavý tip, máte možnosť HNEĎ teraz objaviť 22 ďalších tipov ako skrotiť svoje texty  alebo podľa návodu zmeniť chaotický text na dokonalý.

Lezie vám Word niečím iným na nervy? Nenašli ste to, čo potrebujete? Napíšte mi! Pomôžem vám skrotiť váš počítač!

S úctou pre všetky ženy, čitateľky mojich webov

Monika Gahérová

www.pocitacprezeny.sk www.onlineoffice.sk

Monika Gahérová
Práca s počítačom, ale najmä s textom, je mojou vášňou. Chcem, aby sa aj pre ostatné ženy stalo prirodzené párkrát kliknúť a vyriešiť problém, skrotiť svoj počítač, nezblázniť sa, keď si word robí čo chce. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre
 • eBOOK

  Čo dokáže začiatočník, keď sa pustí do písania? Robíte tieto chyby aj vy? ZBAVTE SA ICH!

  11_chyb_word copy

 • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
 • FACEBOOK
 • Kategórie